Srednja škola Ludbreg koja je osnovana prije dvije godine ove će godine nuditi i eksperimentalni program – agrogimnazija.
– U početku smo imali jedan razred opće gimnazije, ekonomije, CNC operatera, kombinirani razred bravara, tokara i pekara te prilagođeni program za pomoćnog kuhara, slastičara i vrtlara. Od sljedeće godine planiramo uvesti i novosti za koje smo prepoznali potrebu na tržištu rada. Uvodimo trogodišnje obrazovanje poljoprivrednog gospodarstvenika i strojobravara te četverogodišnji eksperimentalni program Agrogimnazije, koji će se provoditi jedino kod nas u Ludbregu – naglašava Josip Zdelar, ravnatelj Srednje škole Ludbreg.
Radi se o programu opće gimnazije, koji je pojačan strukovnim predmetima na polju prirodoslovlja i tehničkih znanosti. Polaznici Agrogimnazije pohađat će i održivi razvoj, poduzetništvo, pokretati vježbeničku tvrtku, učiti o marketingu proizvoda i usluga te slična praktična znanja koja će im koristiti u budućnosti.
– Obišli smo sve škole u okolici i predstavljali roditeljima naš princip prema kojem se stalno prilagođavamo poslodavcima, koji rade u našem području, pa im tako osiguravamo kvalitetnu radnu snagu koja im je zaista potrebna. Zato nam je praktična nastava jako važan segment pa puno ulažemo i u trogodišnja zanimanja, jer smatramo kako i ona mogu biti vrlo dobar izbor za našu djecu, objasnio je Josip Zdelar da puno energije ulažu kako bi roditeljima objasnili da pohađanje strukovnih trogodišnjih škola danas nije sramota i zapravo može biti vrlo dobar izbor.
Kako bi ih što kvalitetnije pripremili za tržište rada, u studenome prošle godine pokrenuta je praktična radionica. Budući bravari, strojobravari, CNC operateri i tokari svoj zanat bruse u prostorima škole i na praksi kod lokalnih obrtnika.
– Umjesto da ih odmah na početku šaljemo kod obrtnika, oni su cijeli prvi razred isključivo kod nas u radionici, jer nam je cilj da svi imaju jednako kvalitetno znanje iz osnova. U drugoj godini su jedan dan kod poslodavca, jedan kod nas, a u trećoj ih šaljemo isključivo na praksu kod obrtnika kako bi ih oni do kraja izbrusili – kaže ravnatelj Zdelar.
U sklopu radionice učenici proizvode klupe, stolce, vješalice, nadstrešnice za bicikle i koševe za smeće. Vještine koje su stekli iskoristili su i za opremanje vlastite, ali i osnovne škole, a njihovi proizvodi koriste se i u gradskim parkovima.
U sklopu praktične radionice srednjoškolci su konstruirali repliku aviona Rudolfa Fizira, našeg najpoznatijeg i najdjelotvornijeg konstruktora zrakoplova, koji se rodio u Ludbregu. – Naši učenici su izradili pet metara dug i širok avion, koji će biti izložen na našem poznatom sajmu cvijeća. To što su oni napravili je unikatan proizvod, izjavio je ravnatelj i u nastavku priznao kako je u početku i sam bio pomalo skeptičan na ideju da će djeca izrađivati avione, međutim, sada svu svi oduševljeni njihovom izvedbom. – zaključuje Josip Zdelar, ravnatelj Srednje škole Ludbreg.