U sklopu projekta „Unapređenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno-kulturne baštine Grada Ludbrega“ koji sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoja, partner na projektu Lokalna akcijska grupa „Izvor“ organizirao je dvije izložbe tradicijskih predmeta.
Prva izložba održana je u sklopu najveće ludbreške manifestacije Dana ludbreške Svete nedjelje na Zanatskom trgu, a druga u petak 11. rujna u atriju dvorca Batthyany. Uz gradskog kovača, gradskog notara i „Žene iz Centra svijeta“ predstavljeni su tradicijski predmeti rimskog doba, a posjetitelji su imali priliku saznati nešto više o zanatima prisutnima u rimskom razdoblju i okušati se u izradi suvenira od gline i kovanju novca.
– Ovo je još jedan dokaz da kroz ovaj projekt dugačkog naziva mijenjamo grad iznutra, ali pritom mijenjamo i sebe. Kad privedemo kraju ovaj projekt, kad novizgraeni objekt naselimo sa sadržajim poput ovih ukrasa, mislim da će to dodatno pomoći da zavolimo ovaj grad, da zavolimo jedni druge i da svi zajedno budemo zadovoljniji u mjestu u kojem živimo – rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.
Realizacija projekta Unaprjeđenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno –kulturne baštine Grada Ludbrega stvara različite pozitivne efekte na gospodarska i društvena kretanja u gradu Ludbregu, u Varaždinskoj županiji, ali i u široj regiji.
Razvoj religijskog turizama i poticanje razvoja drugih vrsta turizma važno i za širu zajednicu, a ne samo za lokalnu sredinu.
Lokalna zajednica treba biti usmjerena privlačenju što većeg broja posjetitelja u sam Grad i širu okolicu, a to je moguće ukoliko se objedine informacije o mogućnostima koje posjetitelji imaju pri posjetu tom mjestu te unapređenjem postojeće kulturne baštine, izgradnjom nove turističke ponude putem integriranog projekta u Gradu te marketinškim aktivnostima koje su u skladu s aktivnostima predstavljaju ishodišnu točku adekvatne valorizacije povijesno – kulturne baštine Grada Ludbrega.
Potencijalna mogućnost povećanja takvih aktivnosti ima i pozitivne monetarne efekte. Osim toga, važno je uzeti u obzir i činjenicu da takav integrirani program koji obuhvaća aktivnosti poput valorizacije postojeće povijesno – kulturne i vjerske baštine Grada, te izgradnjom nove koja se povezuje u jedinstvenu cjelinu koja nudi posjetiteljima i turistima novo iskustvo doživljaja te čijom se realizacijom promiču gospodarske aktivnosti lokalne zajednice na tom području od iznimne je važnosti za razvoj turizma u Gradu.
Naime, očekivano je kako će povećanje turizma imati će pozitivne posljedice na lokalno gospodarstvo. U lokalnim tvrtkama u značajnoj mjeri se povećava potražnja za robom i uslugama čime se utječe na uspješnije poslovanje prvenstveno malog i srednjeg poduzetništva s mogućim samozapošljavanjem ili zapošljavanjem. Konkretno, integriranim projektom uključeno je i otvaranje Zanatskog trga čija će funkcija biti osim one promotivne i edukativne, poticanje malog i srednjeg poduzetništva, OPG-a i udruga čiji bi se proizvodi na za to predviđenom mjestu prezentirali. Realizacija ovog projektnog prijedloga mogla bi potaknuti suradnju s drugim gradovima na području organiziranja turističkih ponuda za posjetitelje pa bi to rezultiralo i povećanjem količine i kvalitete turističke ponude u ovoj regiji.
Poticanje organizirane turističke ponude u sjeverno-zapadnom dijelu Hrvatske moglo bi produžiti boravak turista i omogućiti im raznovrsniju ponudu aktivnosti na odmoru.