Grad Ludbreg u suradnji s partnerima Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, Regionalnim uredom Varaždin, Centrom za socijalnu skrb Ludbreg te općinama Martijanec, Sveti Đurđ, Mali Bukovec i Veliki Bukovec od rujna prošle godine provodi projekt Zaželi Ludbreg.
Vrijednost projekta je 1.815.150,00 kuna, a postotak sufinanciranja iznosi 100 posto.
– Po ovom projektu zaposleno je 20 žena koje spadaju u teško zapošljivu skupinu, koje se brinu za starije i nemoćne osobe iz područja cijele bivše regije Ludbreg. Trenutno po projektu imamo uključenih preko 155 osoba, iako smo na početku planirali da ćemo uključiti 120 osoba. Razlog zašto imamo veći broj korisnika od planiranog jest teška situacija uzrokovana covid krizom. U tim uvjetima sve više starijih osoba treba pomoć, barem u vidu nabavke namirnica ili lijekova, jer je sad bitno da se starije osobe što više zaštite jer spadaju u najugroženije skupine – rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.
Ciljane skupine su nezaposlene žene neovisno o dobi, a koje dolaze iz ranjivih skupina (žrtve nasilja, dugotrajno nezaposlene, bivše ovisnice, žene s invaliditetom) i nemoćne starije osobe s područja regije Ludbreg, a sam projekt traje 17 mjeseci.
– Pošto smo u već u drugoj fazi projekta, do sad smo ostvarili zadane rezultate, zaposlili smo gerontodomaćice, osigurali dostavu kućnih potrepština za starije osobe, proveli aktivnosti osiguranja vidljivosti i sad krećemo u postupak dodatnog osposobljavanja zaposlenih žena.
Dodatno osposobljavanje žena je dobar korak, jer ćemo preko te aktivnosti riješiti središnji problem na kojem se projekt temelji. On se odnosi na potrebu smanjenja visoke stope nezaposlenosti žena s maksimalno završenom srednjom, KV i NKV zanimanjima kojima je smanjen radni potencijal, koje imaju nisku stopu obrazovanja i koje teško dolaze do zaposlenja zbog nedovoljno vještina i kompetencija. I njima je potrebna pomoć za uključivanje na tržište rada, a to će se upravo ovim projektom napraviti – rekao je gradonačelnik Bilić.
Zaposlene žene su već odlučile u kojem segmentu se žele dodatno osposobiti, tako da su neke odabrale edukacije iz računovodstva, a neke od njih žele postati samostalne i baviti se cvjećarstvom, prirodnim i ljekovitim biljem, kozmetikom, dok se neke žele dodatno usavršiti u poslu kojeg obavljaju.
Jedna od stavki koja je ostvarena odnosi se na dostavu kućnih potrepština. Ono što radimo jest da se starijim osobama dostavljaju paketi, odnosno kućne potrepštine, tako da građani dobivaju različita sredstava za čišćenje, vreće za smeće, papirnate ručnike te različite preparate za osobnu njegu. Dostava se vrši svaki mjesec gdje gerontodomaćice svojim korisnicima dostavljaju pakete na kućni prag.
– Planiramo dalje nastaviti istim tempom, pružati uslugu pomoći u kući, brinuti se za naše najstarije građane i lagano privoditi projekt kraju. Ali imamo još vremena do kraja projekta, tako da ćemo se potruditi nadograditi ovu cijelu priču. To ćemo napraviti na način da ćemo svi uključeni zajedno razviti individualizirane programe rada sa starijim osobama nakon obrade prikupljenih podataka od projektnog tima, zaposlenih žena i osoba starije životne dobi. Programi će ostati na raspolaganju uključenim partnerima, koji će ih moći koristiti te ih nadograđivati sukladno uočenim potrebama na svojem geografskom području. Programi će također biti dostupni široj javnosti i svim dionicima iz predmetnog područja – kazao je gradonačelnik Bilić.
Također Grad Ludbreg planira s partnerima nastaviti dobru suradnju koja je uspostavljena po različitim programima i projektima, a i zajedno su s uključenim Općinama provodili prvi projekt u okvirima programa Zaželi na našem području. Već sad članovi projektnog tima u Ludbregu razvijaju nove projekte za prijavu iz predmetnog područja natječaja – pomoć u lokalnoj zajednici ranjivim skupinama, poticanje samozapošljavanja ugroženih društvenih skupina i podizanje kvalitete života.