U sklopu projekta Susret manjina u Ludbregu, ili skaćeno SmiLe, kojeg sufinancira Europska unija u okviru programa Europa za građane održano je potpisivanje Memoranduma o bratimljenju u arheološkom parku Iovia.
Prema riječima Erine Stančin, pročelnice u Gradu Ludbregu s ciljem povezivanja građana iz zemalja EU i izvan EU koji pripadaju različitim skupinama – manjine, ranjive skupine kako bi razgovarali o društvenim temama vezanim uz negativno ponašanje prema drugima, međugeneracijsku solidarnost i solidarnost prema manjinama, domaćini su tijekom tri dana organizirali brojne radionice i predavanja dok je potpisivanje Memoranduma zaključak cijelog programa. Ovakvi projekti okupljaju građane iz pobratimljenih gradova u raspravi o europskom političkom programu. Omogućuju ljudima da se udruže i volontiraju na razini EU-a.
– Kroz tri dana ugostili smo partnere iz Vijeća srpske nacionalne manjine Varaždinske županije, Hrvatsko kulturno prosvjetno društvo Matija Gubec Tavankut iz Mađarske, Židovska zajednica, Općinu Tótszentmárton, Židovsku zajednicu Crne Gore, Udrugu 1245, Hrvatsko kulturno društvo “Komušina” Škofja Loka i Musica Antiqua Ensemble iz Heviza u Mađarskoj – pojasnila je Stančin.
Ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić istaknuo je kako zbližavanje ljudi, kultura i učenje potiče toleranciju zbog čega su ovakvi projekti izuzetno vrijedni.
-Ovakvi projekti koji zapravo nemaju nikakvu ozbiljniju infrastrukturu i koje mnogi gradovi odbijaju raditi, jer nisu napravili nijednu cestu, nijednu novu nadstrešnicu ili nešto slično nisu im interesantni, ali nama su zanimljivi upravo zbog toga jer se na ovakvim skupovima međusobno upoznajemo i stvaramo prijateljstva i partnere za neke veće projekte u budućnosti – rekao je Bilić dodavši kako je Grad Ludbreg do sada odradio nekoliko projekata u kojima su sugrađani imali prilike otići u Italiju, Sloveniju, Srbiju…
-Mogli su vidjeti kako drugi žive i što je dobro kod njih, i to onda polako prenositi u naš grad. Na ovim projektima ćemo ustrajati i dalje upravo iz ovih razloga. Mislim da je to bit zbog čega smo ušli u EU, da učimo, stvaramo prijateljstva, komuniciramo sa drugim zajednicama i kulturama – zaključio je.
Tijekom trodnevnog boravka u Ludbregu održane su radionice i predavanja na kojima se raspravljalo o budućnosti Europe i suprostavljanju euroskepticizmu, poticanju solidarnosti te njegovanju međukulturnog dijaloga i uzajamnog razumijevanja.