U sklopu projekta „Establishing of STE(A)M classroom concept in pre-school education“, akronim: „STE(A)M KIDS“ koji je odobren u okviru Programa Erasmus+ danas je u svečanoj dvorani dvorca Batthyany održana završna konferencija.
Cilj ovog događaja bio je prezentirati postignute rezultate i intelektualne outpute projekta te potaknuti suradnju i umrežavanje različitih obrazovnih, javnih i nevladinih organizacija.
– Za nas je ovo veoma važna tema jer je obrazovnog karaktera, a ovo područje izuzetno je bitno. Ovaj projekt zapravo nam je bio određena početna točka za daljnji razvoj stem područja. To je ono najbitnije, da nam sa završetkom projekta ne završava priča već da ju nastavljamo dalje – kaže gradonačelnik Dubravko Bilić.
Projekt „STE(A)M KIDS“ započeo je s implementacijom 1. studenog 2020. godine. Glavna ideja projekta bila je uspostaviti STE(A)M koncept učionice u dječjim vrtićima kao obrazovni pristup koji koristi znanost, tehnologiju, inženjerstvo, umjetnost i matematiku kao pristupne točke za razvoj različitih socijalnih, kognitivnih, istraživačkih vještina kod djece predškolske dobi.
Brzi razvoj znanosti i tehnologije rješava glavni izazov obrazovnog sustava – napredak i prosperitet zemlje treba se oslanjati na inovativne talente znanosti i tehnologije. Djeca su važni talenti za budući napredak i razvoj društva i potrebno je ažurirati nastavne planove i programe za rano djetinjstvo kako bismo išli ukorak s ovim međunarodnim trendom i odgovorili na rastuću potrebu za programima STEAM učionice u ranom odgoju i obrazovanju. EU je suočena s izazovom i uspješno implementirana učionica usmjerena na STE(A)M kao obrazovni pristup, vrlo brzo se može lako prepoznati kao ključna snaga u napretku prema visokokvalitetnom predškolskom obrazovanju za svu djecu.
– Naš vrtić već se ranije uključio u Erasmus projekte tako da smo se i u ovaj projekt s oduševljenjem uključili. Naglasak je u provedbi projekta stavljen na obnovljive izvore energije, a kroz projekt smo nabavili opremu uz koju smo djeci na jednostavan način predočili kako nastaje munja, pojasnili magnetizam i brojne druge aktivnosti – rekla je Zvjezdana Jadanić, ravnateljica Dječjeg vrtića Radost Ludbreg.
Glavni ciljevi projekta bili su:
poboljšati kvalitetu i atraktivnost procesa predškolskog odgoja i obrazovanja u regijama četiri jedinice lokalne samouprave iz Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Turske i Bugarske;
poboljšati kompetencije i vještine odgajatelja u predškolskim ustanovama unapređenjem njihovog teorijskog znanja i uvođenjem nove „learning by doing“ metode za teme povezane sa STEAM;
uspostaviti strateško partnerstvo između različitih društveno-ekonomskih vrsta organizacija radi povećanja razine kvalitete obrazovnog procesa.
Postignuti rezultati zabilježeni su u intelektualnim rezultatima projekta koji su kroz prezentacije predstavljeni na završnoj konferenciji.
Sadržaj priopćenja isključiva je odgovornost Grada Ludbrega.