Poduzetnički inkubator Lucera d.o.o. Ludbreg predstavio je prvi europski projekt u kojem su vodeći partner. Riječ je o projektu “Uvođenje digitalne baštine u obrazovni proces”, a koji se provodi u sklopu Erasmus+ programa.
Konferenciji su nazočili gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić, voditelj poduzetničkog inkubatora Marijan Makar, voditelj projekta Robert Majhen te bugarski partner na projektu Georgi Simeonov iz Centra za stabilnost i ekonomski rast.
Uz vodećeg partnera, Luceru d.o.o. ostali partneri na projektu su osnovne škole, razvojne agencije te mala i srednja poduzeća iz Sjeverne Makedonije, Bugarske i Hrvatske.
Glavni ciljevi projekta su: razvoj inovativnog obrazovnog pristupa s uvođenjem digitalne baštine u obrazovni proces korištenjem video zapisa od 360 stupnjeva, osnivanje mreža učitelja za transnacionalnu suradnju korištenjem mrežnog modula eTwinning i promicanje prednosti dugoročnog transnacionalnog strateškog partnerstva između različitih vrsta organizacija u razvoju inovativnih obrazovnih metodologija.
Kroz ovaj će projekt, prema riječima ludbreškog gradonačelnika Dubravka Bilića, mladim ljudima na moderniji način biti predstavljena bogata tradicijska i kulturna baština.
-Do sada su se Erasmus+ projekti, koji se za mnoge čine mali, ali za nas su vrlo vrijedni, temeljili na promoviranju novih vještina u obrazovanju. Međutim, ovaj put smo se odlučili progovoriti o stvari koju često zaboravljamo kada kažemo da smo građani Europe. Mi jesmo građani Europe, no kada se vratimo korak unatrag, mi smo prvenstveno građani svojih država i svojih krajeva, a sa sobom nosimo veliku torbu kulturnih vrijednosti koje često zaboravljamo – rekao je Dubavko Bilić i naglasio da očekuje kako će ovaj projekt kod učenika i mladih ljudi razviti osjećaj o našim vrijednostima, kulturi i tradiciji koje će nositi sa sobom kod god išli.
– U prijašnjim projektima koristili smo se tehnologijama proširene i virtualne stvarnosti no u ovom projektu se radi o novom pristupu u kojem ćemo učenike iz partnerskih zemalja upoznavati s kulturom i baštinom drugih zemalja, koristeći snimanje videozapisa od 360 stupnjeva. Uz same intelektualne outpute koji su definirani projektom, a koji uključuju izradu strategije i izradu priručnika za korištenje, kroz projekt doprinijet ćemo u osvještavanju, multikulturalnosti i stjecanju novih vještina koje će učenici kasnije moći koristiti u budućem radu i mogućem pozivu – rekao je voditelj projekta Robert Majhen. Osvrnuo se i na činjenicu da je upravo pandemijsko vrijeme pokazalo koliko je teško ljude dovesti na određenu lokaciju, a upravo tome u prilog idu današnje tehnologije zahvaljujući kojima ih je moguće odvesti na druge lokacije i omogućiti im doživljaj određenog mjesta.
Kako je rekao Marijan Makar, direktor u Luceri d.o.o., inkubator trenutno sudjeluje u tri Erasmus+ programa, ali s ovim okreću novu stranicu jer su po prvi puta u ulozi vodećeg partnera.
-Izuzetno smo ponosni da u Luceri posebnu pažnju posvećujemo mladima, mladim poduzetnicima, kreativnim osobama i na taj način ih zapravo pripremamo za buduće poduzetničke pothvate, buduće poduzetničke vještine putem suvremene informatičke tehnologije. Iz tog razloga, svaki naš projekt koji prijavljujemo i provodimo baziramo upravo na tome – rekao je Makar.
Georgi Simeonov, partner na projektu iz Bugarske pohvalio je dosadašnju suradnju s partnerima iz Ludbrega.
-Ovo nam je osmi projekt kojeg provodimo u suradnji s našim partnerima iz Ludbrega što pokazuje kontinuitet našeg dugog partnerstva. U sklopu ovog projekta, želimo učenike osnovnih škola naučiti korištenju suvremenih digitalnih alata i kulturi, baštini i bogatoj povijesti koju imamo u sve 3 zemlje koje sudjeluju na projektu- zaključio je Georgi Simeonov, partner na projektu.
Implementacija projekta započela je u svibnju 2021., a trajat će dvije godine, dok ukupna vrijednost projekta iznosi 123.932,00 eura.