Udruga “Žene iz Centra svijeta” i ove se godine prigodnom izložbom priključila obilježavanju manifestacije Dani ludbreške Svete nedjelje. Izložbom “Blago iz bakine škrinje” još su jedanput željele lokalnu zajednicu zainteresirati za kulturnu baštinu i njezino očuvanje. U Bakinoj hiži izloženi su tradicijski primjeri tekstilnog rukotvorstva ludbreškog kraja, platno u metraži, plahte, ručnici i stolnjaci koji su nekada korišteni u seoskim domaćinstvima, a danas su dio fundusa Udruge.
– Vjerujem da ćemo podizanjem svijesti o značaju kulturne baštine istu uspjeti kvalitetnije i u većoj mjeri, ali i količini kada su u pitanju materijalni predmeti sačuvati – rekla je Ana Katana, predsjednica udruge. U programu otvorenja izložbe na harmonici je svirao mladi glazbenik Matija Pongrac, a Aleksandar Horvat pročitao je svoje autorsko djelo “Zgublena robačka”. Izložbu je otvorio Antun Šimić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Ludbrega.
– Čestitam udruzi na još jednoj izložbi. Puno značite za kulturu i očuvanje baštine našega kraja. Kultura čini sredinu bogatijom. Ovdje se susrećemo s onim šo ne želimo izgubiti, a to je tradicija koja nas sve u kontinuitetu čini stanovnicima ovoga prostora, onima koji su to bili i onima koji će sutra doći – rekao je A. Šimić.
Izložbu su osmislile i pripremile Nerina Echkel, etnologinja iz Zagreba, Jadranka Draganić i Biserka Kutnjak, članice udruge. Izložbom su željele istaknuti nekoliko posebnosti vezanih uz tradiciju tkanja na ovim prostorima. – Prva posebnost su sirovine iz kojih su izrađeni izloženi predmeti. To je uglavnom domaća konoplja čiji su uzgoj i obrada zahtijevali puno mukotrpnog rada. Kao drugu posebnost treba reći da su se tkanjem u selima ludbreškog kraja bavili muškarci – profesionalni tkalci. U Hrvatskoj tkalce još nalazimo u Hrvatskom Zagorju, Međimurju, Prigorju i u Istri – pojasnila je Biserka Kutnjak.