U petak 30. kolovoza u Hotelu “Amalia” u sklopu projekta “Dvije i pol minute do ponoći” koji je odobren u okviru Programa Erasmus+ održan je završni diseminacijski događaj. Predstavljeni su postignuti rezultati i intelektualni outputi projekta te način na koji je potaknuta suradnja i umrežavanje različitih obrazovnih, javnih i nevladinih organizacija.
– Zadovoljan sam da smo opet pokazali da možemo biti primjer da se europskim novcima, čak i ne tako velikima može okupiti ljude oko jedne ideje, možemo povezati ljude ne samo iz lokalne sredine već i ljude iz Hrvatske, Bugarske, Sjeverne Makedonije. Time šaljemo jasnu poruku da je Ludbreg dio Europe, da je on to uvijek bio i da ono što je najvažnije – baštinimo zajedničke vrijednosti. To je ono što svi u Europi želimo dijeliti, odnosno većina nas koji u Europi vidimo budućnost za svoju djecu. Spajamo različitosti, stvaramo nešto novo, a ovaj projekt to je sve i dokazao – rekao je gradonačelnik Bilić te dodao da su u projekt uključeni i oni najmlađi, osnovnoškolci. – Jedino uz mlade možemo stvarati mjesto bez predrasuda, u kojem se ne mjerimo po tome odakle dolazimo, koliko smo visoki i koja nam je boja očiju već je jedina mjerljiva veličina ono što svojim rukama možemo napraviti. Za nas ne postoje veliki ili mali projekti već samo dobri ili loši projekti. Dobre dovodimo u Ludbreg, a sve to radimo za one koji dolaze za koje želimo stvoriti najbolje mjesto, mjesto u kojem će živjeti, mjesto kojem će se vratiti – rekao je gradonačelnik.
Projekt „Dvije i pol minute do ponoći“ započeo je s implementacijom 1. studenog 2017. godine. Glavni cilj projekta je povećanje kompetencija i vještina učiteljica i učenika osnovnih škola za bolje razumijevanje problema klimatskih promjena. Ispunjenju glavnog cilja doprinijeli smo organizacijom treninga na kojima su učitelji unaprijeđivali i stjecali znanje u korištenju obnovljivih izvora energije izvan učionica te se poticalo kritičko razmišljanje o glavnim uzrocima klimatskih promjena. Također, u Osnovnim školama uključenim u ovaj projekt provodile su se pilot aktivnosti koje su integrirale temu klimatskih promjena u predmetima biologije, kemije, geografije i matematike na inovativan način uz korištenje otvorenih obrazovnih resursa (OER) i eTwinning platforme.
-Tri transnacionalna sastanka, tri kratkoročne zajedničke obuke osoblja i tri nacionalna multiplikatorska događaja predviđena su u okviru projekta – jedan u svakoj zemlji sudionici. U sklopu projekta nastao je priručnik za učitelje u osnovnim školama “Kako riješiti pitanja klimatskih promjena u predmetima vezanim za STEM u osnovnim školama uz korištenje obrazovnih alata i praktičnih eksperimenata temeljenih na ICT-u, zatim Dokument za strateško transnacionalno partnerstvo između lokalnih javnih tijela, obrazovnih institucija i civilnog sektora u razvoju obrazovnog procesa u regijama Peshtera, Kochani i Ludbreg – rekla je Josipa Grđan, voditeljica projekta u Gradu Ludbregu.
Svi nastali dokumenti prevedeni su na četiri jezika – bugarski, hrvatski, makedonski i engleski. U projekt su uključena 3 javna tijela: Grad Peshtera (Bugarska, koordinator projekta), Grad Ludbreg i komunalno poduzeće KJP Vodovod Kochani (Sjeverna Makedonija); 3 stručnjaka nevladinih organizacija: REAP (Bugarska), MAGA (Sjeverna Makedonija) i REAN (Hrvatska); 3 Osnovne škole: Patriarh Evtimiy (Bugarska), Krste P. Misirkov (Sjeverna Makedonija) i Osnovna škola Ludbreg (Hrvatska).
– Ostvareni rezultati dokaz su neospornog uspjeha projektnih aktivnosti. Za sve nas je posebno vrijedno što su zahvaljujući ovom projektu povećane kompetencije i vještine nastavnika, a učenici su mogli upoznati učinke klimatskih promjena, shvatiti važnost problema i potrebu korištenja obnovljivih izvora energije i razviti vještine za sustavno razmišljanje o globalnim klimatskim promjenama. Projekt je promicao pristup kritičkog razmišljanja prema glavnim uzrocima ovih promjena. Klimatske promjene globalno su pitanje i odgovornosti i uključenost lokalnih i regionalnih vlasti ključni su za ublažavanje njihovih negativnih utjecaja – rekao je na događaju Georgi Simeonov, projektni koordinator iz Općine Peshtera u Bugarskoj.